Northeast Florida Sports Jacksonville

2016 Bob Hayes Invitational Rewind!

Check out the final results from the events at the 2016 Bob Hayes Invitational, and a few pictures from the weekend. Some notable highlights from the weekend included Palatka’s Steven Simmons and Ka’Tia Seymour wins in the Boys and Girls 100 Meter Finals respectively. Middleburg’s Samantha Stelmaszek top finish in the girl’s pole vault , as well as Mark Bertrand of Flagler Palm Coast’s top finish in the boys pole vault. Check out some of the results below.

For full results of each event please visit Deltatiming.com

 

Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Meet Rec: # 10.25  2008        Demps, South Lake
Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
1 simmons, steven           11 Palatka                  10.70   1.3  10
2 Reaves, Marcus            12 Pine Forest              10.71   1.3   8
3 Ware, Terence             12 Lakewood                 10.72   1.3   6
4 Simmons, Tyler            12 McEachern                10.75   1.3   5
5 Killins, Adrian           12 Mainland                 10.84   1.3   4
6 Nichols, Chandler         12 Camden County            10.88   1.3   3
7 Flagg, Ladarius           11 Gainesville              10.99   1.3   2
8 Speed, Ameer              11 Sandalwood               11.06   1.3   1



 

Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Meet Rec: # 11.30  2010        Freeman, Lake Wale
Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
1 Seymour, Ka Tia           11 Palatka                  11.72   0.2  10
2 Terry, Twanisha           11 Miami Northwestern       11.76   0.2   8
3 Moorer, Jamesha           10 Lakewood                 11.93   0.2   6
4 Flagg, Nia                12 Gainesville              12.02   0.2   5
5 Williams, Aniyah          11 Gainesville              12.17   0.2   4
6 Carey, Chala              11 Camden County            12.34   0.2   3
7 Holback, Ciara            12 Atlantic Coast H.S.      12.36   0.2   2
8 Evans, Shania             11 McEachern                12.45   0.2   1


 

Event 10  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Meet Rec: # 46.61  2011        Hall, St. Thomas Aquinas
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 Cooper, Tyrese            09 American                 46.51#  10
2 Duran, Bell               11 Hillsborough             48.12    8
3 Williams, Shammond        12 American                 48.17    6
4 Fearrington, Kyle         12 East Lake                48.96    5
5 Simmons, Evan             11 Baldwin                  49.24    4
6 Reed, Malcom              11 Mainland                 50.27    3
7 Nobles, Jawan             12 Campbell                 50.35    2
8 Evans, Brian              12 McEachern                51.30    1


 

IMG_1536


 

Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Rec: # 20.63  2013        Kenda Williams, Stanton
Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
1 Cooper, Tyrese            09 American                 20.96   1.1  10
2 Nobles, Jawan             12 Campbell                 21.37   1.1   8
3 Killins, Adrian           12 Mainland                 21.70   1.1   6
4 Duran, Bell               11 Hillsborough             22.08   1.1   5
5 Grier, Larry              10 Raines                   22.08   1.1   4
6 simmons, steven           11 Palatka                  22.09   1.1   3
7 Nichols, Chandler         12 Camden County            22.59   1.1   2


IMG_1510

Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Meet Rec: # 23.72  2001        Whipple, Palm Beach
Name                    Year School                  Finals  Wind Points

Finals
1 Terry, Twanisha           11 Miami Northwestern       23.72#  0.4  10
2 Mason, Symone             11 Miami Southridge         23.91   0.4   8
3 Seymour, Ka Tia           11 Palatka                  23.94   0.4   6
4 Alexander, Taranique      11 Miami Northwestern       24.50   0.4   5
5 Davis, Karimah            11 Palm Beach Central       24.78   0.4   4
6 Moorer, Jamesha           10 Lakewood                 25.48   0.4   3
— Williams, Aniyah          11 Gainesville                DNF   0.4


Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet Rec: # 36.14  2012        Burns, Northwestern
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 burns, thomas             10 Miami Northwestern       36.94   10
2 Harper, Denzel            12 Stephenson               38.69    8
3 Richardson, Jarquel       12 Liberty County           39.33    6
4 Scott, Rodney             11 Miami Southridge         40.43    5
5 Carter, Edwin             10 Sandalwood               41.05    4
6 Davis, Tyriq              11 Westlake                 53.97    3


Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet Rec: # 41.67  1998        Ross, Northwestern
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 Mitchell, Timetria        12 Miami Northwestern       41.90   10
2 Jones, Alexis             10 Campbell                 43.04    8
3 Young, DeAndreah          11 Miami Northwestern       43.44    6
4 Jackson, Jamiah           11 Evans                    43.47    5
5 Davidson, Daneesha        11 Hillsborough             43.74    4
6 Kopp, Makenzi             12 Providence School        45.53    3
7 Cox, Claudia              12 South Central            45.94    2
8 Simpson, Mizani           12 Berkmar                  48.53    1


Event 7  Girls 4×100 Meter Relay
=======================================================================
Meet Rec: # 46.82  2004        Rickards
School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 Westlake  ‘A’                                         46.64#  10
2 Miami Northwestern  ‘A’                               46.68#   8
3 Palatka  ‘A’                                          48.16    6
4 First Coast  ‘A’                                      48.44    5
5 Oak Ridge  ‘A’                                        48.46    4
6 Olympia  ‘A’                                          49.02    3
7 Westside  ‘A’                                         49.44    2



 


 

Event 8  Boys 4×100 Meter Relay
=======================================================================
Meet Rec: # 40.89  2005        Lincoln, Tallahassee
School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 McEachern  ‘A’                                        41.57   10
2 Westlake  ‘A’                                         41.78    8
3 Palatka  ‘A’                                          42.01    6
4 Miami Northwestern  ‘A’                               42.13    5
5 Lakewood  ‘A’                                         42.59    4
6 Stephenson  ‘A’                                       42.63    3
7 Olympia  ‘A’                                          44.44    2


Event 9  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Meet Rec: # 53.99  2006        Jones, Deerfield Beach
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
1 Dunmore, Makenzie         12 McEachern                53.79#  10
2 Mason, Symone             11 Miami Southridge         53.96#   8
3 Davis, Karimah            11 Palm Beach Central       54.82    6
4 Toombs, Savyon            11 Lowndes                  56.28    5
5 Roberts, Tamiya           10 McEachern                56.89    4
6 Toussaint, Ulani          10 Miami Northwestern       57.80    3
7 Ridgely, Sar’Quane        09 Campbell                 58.17    2

 


 

Event 22 Boys 4×400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Rec: # 3:15.04 1984 Dillard, Ft. Lauderdale
School Finals H# Points
==========================================================================
Event 22  Boys 4×400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Rec: # 3:15.04  1984        Dillard, Ft. Lauderdale
School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
1 American  ‘A’                                       3:14.74#  4  10
1) Cooper, Tyrese 09               2) Hylton, Dawun 12
3) Williams, Shammond 12           4) Fereguson, Jamir 10
2 Miami Northwestern  ‘A’                             3:17.85   4   8
1) Stanley, Wilkins 12             2) lamb, camrin 12
3) henderson, steven 12            4) burns, thomas 10
3 Olympia  ‘A’                                        3:18.16   4   6
1) Exavier, Wiscardy 11            2) Johnson, Cole 12
3) Dacosta, Damani 12              4) Sius, Brenden 09
4 Flagler Palm Coast  ‘A’                             3:23.83   4   5
1) Thornton, Nick 11               2) Pacifico, Justin 12
3) Wynn, Kadeem 12                 4) Cavallaro, Slade 12
5 Gainesville  ‘A’                                    3:24.54   4   4
1) Evans, Tariq 11                 2) Flagg, Ladarius 11
3) McKnight, Will 10               4) Nelson, Jeremiah 10
6 Camden County  ‘A’                                  3:25.49   2   3
1) Hutchinson, Kevin 12            2) Webb, AJ 11
3) Lemmons, Nick 12                4) Nichols, Chandler 12
7 Westlake  ‘A’                                       3:25.66   4   2
1) Terrell, AJ 11                  2) Davis, Tyriq 11
3) Anderson, Rainey 10             4) Pollard, Rashad 11
8 Mainland  ‘A’                                       3:26.27   3   1
1) Reed, Malcom 11                 2) Killins, Adrian 12
3) Mack, Alex 12                   4) Adams, D’Marcus 10
9 Rickards  ‘A’                                       3:27.75   4
1) Kirksey, Maurice 09             2) Nance, Jordan 10
3) Bryant, Jabari 09               4) Howard, Antonio 12
10 Sandalwood  ‘A’                                     3:28.71   2
1) Carter, Edwin 10                2) Francois, Sam 11
3) Walton, Jameson 10              4) Griffin, Andre 11



 

Event 21  Girls 4×400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Rec: # 3:46.00  2004        Oak Ridge
School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
1 McEachern  ‘A’                                      3:45.73#  4  10
1) Dunmore, McKenzie 12            2) Evans, Shania 11
3) Florence, Nilaja 10             4) Reese, Jasmine 11
2 Miami Northwestern  ‘A’                             3:48.44   4   8
1) Baker, Asja 12                  2) Hinds, Shiree 12
3) Mitchell, Timetria 12           4) Young, DeAndreah 11
3 Miami Southridge  ‘A’                               3:51.04   4   6
1) Griffin, Diamond 11             2) Johnson, Kayla 11
3) harris, jonae 10                4) Mason, Symone 11
4 Evans  ‘A’                                          3:54.07   4   5
1) Williams, Teaira 10             2) Jackson, Jamiah 11
3) Hill, Shaqunda 12               4) Ewen, Toniann 11
5 Oak Ridge  ‘A’                                      3:56.32   4   4
1) Whitted, Nya’h 11               2) Johnson, Chantel 11
3) Jackson, Trevanda 12            4) Myers, Marquasha 10
6 Campbell  ‘A’                                       3:57.17   3   3
1) Cox, Sydney 12                  2) Ridgely, Sar’Quane 09
3) Jones, Alexis 10                4) Lewis, Marielle 12
7 Lowndes  ‘A’                                        4:02.94   2   2
1) Lawson, Jaylah 11               2) Williams, Kennadie 11
3) Page, Makenzee 10               4) Toombs, Savyon 11
8 Atlantic Coast H.S.  ‘A’                            4:04.78   3   1
1) Simpson, Cara 10                2) Fowler, Destiny 12
3) Mcgurie, Olivia 11              4) Obike, Nekemia 11
9 West Orange  ‘A’                                    4:05.47   3
1) Williams, Jasmine 10            2) Cochrane, Courtney 09
3) Mayes, Shayanne 09              4) Jones, Jordan 12
10 Stephenson  ‘A’                                     4:07.01   2
1) Williams, Jaylyn 12             2) Harper, Simone 10
3) Neal, Jayla 10                  4) Clowers, Rena 10


Event 25  Girls Pole Vault
=================================================================================
Meet Rec: # 21-00  2007        Glasser, Episcopal-Jacksonville
Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
1 Stelmaszek, Samantha      12 Middleburg            11-00.00      3.35m  10
7-00 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
P    P    P    P    P     O     O     O   XXX
2 Hampton, Dallas           12 Buchholz             J11-00.00      3.35m   8
7-00 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
P    P    P    P    O     O     O   XXO   XXX
3 Johnston, Caroline        09 Episcopal             10-00.00      3.04m   6
7-00 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
P    P    P    O    O   XXO   XXX
4 Corkern, Kayla            11 Forest                 9-06.00      2.89m   5
7-00 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00
P    P    P    O    O   XXX
5 Provenzano, Amanda        11 Flagler Palm Coast     8-00.00      2.43m   4
7-00 8-00 8-06
O    O  XXX
6 Williams, Bryanna         12 Suwannee              J8-00.00      2.43m   3
7-00 8-00 8-06
O   XO  XXX
7 Plummer, Anya                Sandalwood             7-00.00      2.13m   0.60
7-00 8-00
O  XXX
7 Miller, Troi              12 Atlantic Coast H.S.    7-00.00      2.13m   0.60
7-00 8-00
O  XXX
7 Knight, Kayla             12 Pine Forest            7-00.00      2.13m   0.60
7-00 8-00
O  XXX
7 Ivy, Kiara                10 Gainesville            7-00.00      2.13m   0.60
7-00 8-00
O  XXX


Event 34  Boys Shot Put
=================================================================================
Meet Rec: # 62-07  1976        Sparks, Edgewater
Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
1 Parks, Jarez              11 Sebastian River       57-00.50     17.38m  10
53-07  57-00.50  54-10.50  55-00.50
2 Carter, Eron              12 Palatka               53-02.00     16.20m   8
53-02  FOUL  FOUL  FOUL
3 Rodier, Macon             12 Olympia               51-10.00     15.79m   6
FOUL  51-10  FOUL  51-07
4 Taylor, Khameron          12 Santa Fe              50-02.00     15.29m   5
47-11  48-06.50  FOUL  50-02
5 Keller, Brady             12 Bartram Trail         46-09.00     14.24m   4
46-06  42-09.50  45-04.50  46-09
6 Cecil, Brad               10 Bartram Trail         45-07.50     13.90m   2.50
44-10  44-02.50  44-04.50  45-07.50
6 Abiodun, David            11 Lowndes               45-07.50     13.90m   2.50
45-07.50  45-02  43-07.50  43-07
8 Cox, Willie               11 East Gadsden          45-02.00     13.76m   1
45-02  44-00  42-09  FOUL
9 Grant, Donte              12 Miami Southridge      44-06.00     13.56m
44-00  43-09  44-06  FOUL


Event 24  Boys High Jump
=================================================================================
Meet Rec: #  7-01  1995        James, Northwestern
Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
1 Dillard, Aspen            12 Flagler Palm Coast     6-00.00      1.82m  10
6-00 6-02
XO  XXX
2 Foster, Andre             10 Miami Southridge      J6-00.00      1.82m   8
6-00 6-02
XO  XXX
— Marsh, Jhamaal            10 Ribault                     NH
6-00
XXX
— Robinson, Brandon         12 Trinity Chri                NH
6-00
XXX
— Martin, Kyle              12 Paxon                       NH
6-00
XXX
— Williams, Charles         12 Ribault                     NH
6-00
XXX
— Hannah, Myles             11 Stephenson                  NH
6-00
XXX
— Tisdale, Travis           09 Lowndes                     NH
6-00
XXX
— Wright, Austin            12 Westlake                    NH
6-00
XXX
— McCoy, Jonothon           11 Wolfson                     NH
6-00
XXX
— Wright, Jourdan           11 Lowndes                     NH
6-00
XXX
— Harvin, KaDon             11 First Coast                 NH
6-00
XXX


Event 27  Girls Long Jump
======================================================================================
Meet Rec: # 20-03  2008        Sonnisha Williams, Raines
Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
1 Alexander, Taranique      11 Miami Northwestern    18-06.00   NWI     5.63m  10
17-09.50(NWI) 17-10.50(NWI) 18-06(NWI) 18-01.50(NWI)
2 Eskridge, Briana          12 Miami Northwestern    18-01.00   NWI     5.51m   8
18-00(NWI) 18-01(NWI) FOUL      17-11(NWI)
3 Marshall, Katelyn         12 Rickards              17-11.50   NWI     5.47m   6
17-02(NWI) 17-07.50(NWI) 17-11.50(NWI) FOUL
4 Agyin, Victoria           10 McEachern             17-09.25   NWI     5.41m   5
17-09.25(NWI) 17-06.25(NWI) 16-00.50(NWI) FOUL
5 Davidson, Daneesha        11 Hillsborough          17-06.75   NWI     5.35m   4
17-00.50(NWI) 17-06.75(NWI) FOUL      FOUL
6 Gibson, Courtney          11 Miami Southridge      17-05.75   NWI     5.32m   3
16-06.50(NWI) 17-03.50(NWI) 17-05.75(NWI) FOUL
7 Carey, Chala              11 Camden County         17-05.50   NWI     5.32m   2
17-05.50(NWI) 16-09(NWI) FOUL      FOUL
8 Trawick, Brittany         10 Baldwin               17-03.25   NWI     5.26m   1
FOUL      FOUL      17-03.25(NWI) FOUL
9 Harrison, Rabreekia       12 Westlake              17-03.00   NWI     5.25m
16-06.75(NWI) 16-09.50(NWI) 17-03(NWI) 16-02.50(NWI)
10 Green, Trentorria         10 East Gadsden          17-02.50   NWI     5.24m
FOUL      17-02.50(NWI) FOUL      16-06.25(NWI)


Event 28  Boys Long Jump
======================================================================================
Meet Rec: # 24-06  1991        Watson, Palatka
Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
1 Harper, Denzel            12 Stephenson            22-09.00   NWI     6.93m  10
22-05.50(NWI) 22-09(NWI) 22-06(NWI) 22-08.50(NWI)
2 Laidler, Trevon           10 Raines                22-08.75   NWI     6.92m   8
22-04.50(NWI) FOUL      FOUL      22-08.75(NWI)
3 Murray, Cameron           10 Westlake              22-08.50   NWI     6.92m   6
21-06(NWI) FOUL      21-05(NWI) 22-08.50(NWI)
4 Adams, D’Marcus           10 Mainland              22-01.00   NWI     6.73m   5
18-11(NWI) 21-02.50(NWI) 21-11(NWI) 22-01(NWI)
5 Brown, Fred               12 Santa Fe              21-10.00   NWI     6.65m   4
21-10(NWI) FOUL      FOUL      FOUL
6 Huitt, Kahj               12 Campbell              21-09.50   NWI     6.64m   3
19-04(NWI) 21-09.50(NWI) FOUL      FOUL
7 Williams, Cedric          12 McEachern             21-06.00   NWI     6.55m   2
21-04(NWI) FOUL      21-06(NWI) FOUL
8 Kyle, Tayvonn             10 Lowndes               21-05.00   NWI     6.52m   1
20-07.50(NWI) FOUL      21-05(NWI) FOUL
9 Jackson, Sam              12 McEachern             21-03.50   NWI     6.48m
FOUL      FOUL      FOUL      21-03.50(NWI)
10 Jenkins, Xavier           11 Lowndes               21-02.00   NWI     6.45m
19-02(NWI) 21-02(NWI) FOUL      FOUL


 

Event 23  Girls High Jump
=================================================================================
Meet Rec: #  5-09  2013        Nicole Greene, Ponte Vedra Beach
Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
1 Eskridge, Briana          12 Miami Northwestern     5-08.00      1.72m  10
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O   XO
2 Harrigan, Audriane           Sandalwood             5-06.00      1.67m   8
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O    O    O    O    O    O   XO  XXX
3 Watson, Jada              11 Westlake               5-04.00      1.62m   6
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
PPP  PPP    O    O    O    O  XXX
4 Reddick, Nazah            11 Raines                J5-04.00      1.62m   5
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
O    O    O    O    O   XO  XXX
5 Beckwith, Ukeyvia         11 Olympia                5-02.00      1.57m   4
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O   XO    O    O   XO  XXX
6 Samuel, Jamesha           10 Lowndes               J5-02.00      1.57m   3
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O    O    O    O  XXO  XXX
7 Jenkins, Akira            10 Oak Ridge             J5-02.00      1.57m   2
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O   XO  XXO  XXO  XXO  XXX
8 Lino, Lazaria             10 Evans                  5-00.00      1.52m   1
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02
O   XO   XO    O  XXX
9 Golliher, Ciara           11 Sebastian River       J5-00.00      1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02
XO    O  XXO    O  XXX
10 Dorisca, Kyla                Nease High School     J5-00.00      1.52m
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02
PPP    O    O   XO  XXX


 

Event 26  Boys Pole Vault
=================================================================================
Meet Rec: # 15-08  1985        Carr, Wolfson
Name                    Year School                  Finals            Points
================================================================================

Finals

IMG_1511
1 Bertrand, Mark            11 Flagler Palm Coast    14-00.00      4.26m  10
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06
P     P     P     P     P     O     O     O   XXX
2 potter, steven            12 Suwannee             J14-00.00      4.26m   8
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06
P     O     P    XO     P     P     P   XXO   XXX
3 Gregory, Austin           12 Episcopal             13-06.00      4.11m   6
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00
P     P     P     O     O     O     O   XXX
4 Hidalgo, Eddie            12 Matanzas              13-00.00      3.96m   5
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06
P     P     P     O   XXO    XO   XXX
5 Shafer, Andrew            12 Lakewood              12-00.00      3.65m   4
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
O     O     O     O   XXX
6 Cartagena, Kalvin         12 Forest                11-00.00      3.35m   3
10-06 11-00 11-06
P    XO   XXX
7 Rager, Zach               10 Forest               J11-00.00      3.35m   1.50
10-06 11-00 11-06
O   XXO   XXX
7 Ramirez, Daniel           11 Matanzas             J11-00.00      3.35m   1.50
10-06 11-00 11-06
P   XXO   XXX
9 Blair, Amir               12 Rickards              10-06.00      3.20m
10-06 11-00
O   XXX
— House, Brishen            10 Lowndes                     NH
10-06
XXX
— Sevilla, Ishmael          11 Miami Southridge            NH
10-06
XXX
— Flament, Thomas           12 Olympia                     NH
10-06 11-00 11-06 12-00
P     P     P   XXX


 

Comments

comments

2 Comments

  1. Shawn Berr

    April 6, 2016 at 1:11 pm

    How come there is no coverage or mention of James Weldon Johnson Middle School girls 4×100 meter state leading team. They are one of the top middle school 4×100 teams in the Nation!!

  2. Andre'

    April 8, 2016 at 11:37 am

    Hi Shawn, check out this article. It is a brief recap of Friday ( Middle School) Thanx!

    http://www.duvalsports.com/2016-bob-hayes-track-field-invitational/

Leave a Reply

Your email address will not be published.