Northeast Florida Sports Jacksonville

District Boys Basketball Tourneys this week make or break season

We have reached the post season for boys basketball as teams face win or go home scenarios this week in the district tournament.
The top two teams in each district move on to the playoffs, while the rest pack up and call it a season. Here is a rundown of each district tournament and the schedule and scores from each tournament.

District 1-9A at Deland
Game 1: No. 4 Spruce Creek 45, No. 5 Mandarin 44
Game 2: No. 2 Palm Coast vs No. 3 Sandalwood (Wed) 5:30
Game 3: No. 1 Deland vs No. 4 Spruce Creek (Wed) 7
Game 4: Title game (Friday) 7

District 3-8A at First Coast
Game 1: No. 3 Atlantic Coast 68, No. 2 Fletcher 56
Game 2: No. 1 First Coast 80, No. 4 Lee 53
Game 3: First Coast vs Atlantic Coast (Friday) 7

District 4-8A at Fleming Island
Game 1: No. 4 Fleming Island 54, No. 5 Buchholz 39
Game 2: No. 2 Bartram Trail 35, No. 3 Oakleaf 29
Game 3: No. 1 Creekside 57, No. 4 Fleming Island 44
Game 4: Creekside vs Bartram Trail (Fri) 7

District 3-7A at Englewood
Game 1: No. 4 Nease 46, No. 5 Middleburg 35
Game 2: No. 2 St. Augustine vs No. 3 Ed White (Wed) 6
Game 3: No. 1 Englewood vs No. 4 Nease (Wed) 7:30
Game 4: Title game (Fri) 7

District 4-7A at Gainesville
Game 1: No. 4 Forest 81, No. 5 Lake Weir 58
Game 2: No. 2 Columbia vs No. 3 Vanguard (Wed) 6
Game 3: No. 1 Gainesville vs No. 4 Forest (Wed) 7:30
Game 4: Title game (Fri) 7

District 3-6A at Bishop Kenny
Game 1: No. 3 Yulee 84, No. 6 Stanton 36
Game 2: No. 4 Paxon 34, No. 5 Parker 26
Game 3: No. 2 Ribault vs No. 3 Yulee (Wed) 5:30
Game 4: No. 1 Bishop Kenny vs No. 4 Paxon (Wed) 7
Game 4: Title game (Fri) 7

District 4-6A at Wolfson
Game 1: No. 4 Baker County vs No. 5 Ridgeview (No score)
Game 2: No. 1 Orange Park vs Game 1 winner (Wed) 5:30
Game 3: No. 2 Westside vs No. 3 Wolfson (Wed) 7
Game 4: Title game (Fri) 7

District 5-6A at Matanzas
Game 1: No. 4 Matanzas 53, No. 5 Menendez 49
Game 2: No. 2 Ponte Vedra vs No. 3 Clay (Wed) 6
Game 3: No. 1 Palatka vs No. 4 Matanzas (Wed) 7:30
Game 4: Title game (Fri) 7

District 3-5A at Episcopal
Game 1: No. 3 Jackson 53, No. 6 West Nassau 22
Game 2: No. 2 Bolles 90, No. 7 Baldwin 46
Game 3: No. 5 Fernandina Beach 62, No. 4 Episcopal 50
Game 4: No. 3 Jackson vs No. 2 Bolles (Wed) 5:30
Game 5: No. 1 Raines vs No. 5 Fernandina Beach (Wed) 7
Game 6: Title game (Fri) 7

District 4-5A at Bradford
Game 1: vs No. 3 Interlachen 2, No. 6 Pierson Taylor 0 (Forfeit)
Game 2: No. 4 Fort White 60, No. 5 Keystone Heights 48
Game 3: No. 2 Newberry 52, No. 3 Interlachen 48
Game 4: No. 1 Bradford 65, No. 4 Fort White 62
Game 5: Bradford vs Newberry (Fri) 7

District 2-4A at Bishop Snyder
Game 1: No. 4 Trinity over No. 5 St. Joseph
Game 2: No. 1 Providence 52, No. 4 Trinity 15
Game 3: No. 2 Bishop Snyder 49, No. 3 U.C. 39
Game 4: Providence vs Bishop Snyder (Fri) 7

District 2-3A at St. Francis
Game 1: No. 4 Christs Church 76, No. 5 St. Johns 63
Game 2: No. 2 Lake Mary Prep vs No. 3 Deltona Trinity (Fri) 5
Game 3: No. 1 St. Francis vs Christs Church (Fri) 7
Game 4: Title game (Sat) 6

District 2-2A at First Coast Christian
Game 1: No. 2 Eagles View 70, No. 3 First Coast Christian 55
Game 2: No. 1 Impact vs No. 2 Eagles View (Fri) 7:30
NOTE: Both Temple Christian and Cedar Creek Christian dropped out of the tournament allowing Impact to automatically move into the title game and clinch a playoff spot.

District 3-2A at Harvest Community
Game 1: No. 1 North Florida Education vs No. 8 Beacon of Hope (No score)
Game 2: No. 3 Halifax 64, No. 6 Parsons 34
Game 3: No. 2 Calvary 54, No. 7 Cornerstone 36
Game 4: No. 4 Harvest 59, No. 5 Seacoast 28
Game 5: No. 3 Halifax 64, No. 2 Calvary 47
Game 6: No. 1 NFEI 68, No. 4 Harvest 31
Game 7: NFEI vs Halifax (Fri) 7:30

District 5-1A at Madison County
Game 1: No. 2 Hamilton County 69, No. 3 Lafayette 59
Game 2: No. 1 Madison County 70, No. 4 Jefferson 22
Game 3: Madison County vs Hamilton County (Fri) 7

District 6-1A at Hawthorne
Game 1: No. 5 Union County 77, No. 4 Crescent City 66
Game 2: No. 2 Hilliard vs No. 3 Williston (Thur) 6
Game 3: No. 1 Hawthorne vs Union County (Thur) 7:30
Game 4: Title game (Fri) 7

Comments

comments